Podziękowania dla rodziców

Młode pary, niektóre weselne tradycje pomijają tylko, dlatego, że nie odpowiadają ich upodobaniom. Inaczej rzecz wygląda z podziękowaniami dla rodziców – większość osób się na nie decyduje, ale część z przyczyn osobistych z nich rezygnuje. Rozumiem każdą sytuację i prowadzę wesela z podziękowaniami lub bez. Jeśli młoda para ma taką możliwość, to podziękowania powinny stanowić wyjątkową chwilę podczas tej doniosłej uroczystości. Według mnie, ta tradycja jest niezwykle miła i z pewnością nie powinno jej zabraknąć.

 

 Kiedy podziękowania dla rodziców?

Wiele młodych par już na pierwszym spotkaniu zadaje mi pytanie – kiedy należy podziękować rodzicom na weselu. Cieszy mnie to bardzo, bo widzę, że w życiu wielu przyszłych nowożeńców ważne miejsce zajmują rodzice. Wiadomo, są oni zawsze dla nas wsparciem i wiele im zawdzięczamy, dlatego podczas wesela podziękowania to obowiązkowy punkt. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi kiedy należy podziękować rodzicom – wszystko zależy od tego jakie są przewidziane inne atrakcje podczas wesela. Moim zdaniem najlepiej podziękować rodzicom w miarę o wczesnych godzinach – może to być godzina 22 lub 23, w niektórych przypadkach również 24. Jednak nie dziękowałbym rodzicom już o późniejszych godzinach o 1 czy 2 w nocy, goście mogą już być za bardzo zajęci zabawą i po prostu nie skupią się odpowiednio 🙂 . A przecież w podziękowaniach chodzi o to, żeby przy zebranych gościach podkreślić ważną rolę rodziców.

 

 Kto powinien podziękować rodzicom?

Tutaj sytuacja wygląda podobnie, jak z porą podziękowań. W żadnym weselnym kodeksie 😉 nie jest określone, kto zobowiązany jest do składania podziękowań. Ostateczną decyzję podejmuje zawsze para młoda, ale oczywiście ja zawsze służę radą i wsparciem.

Najlepiej jest gdy zarówno pan i panna młoda dziękują swoim rodzicom, ale oczywiście głos może zabrać tylko jedno z nowożeńców i mówić w swoim oraz współmałżonka imieniu. Podziękowania mogą być skierowane do każdego rodzica osobno lub mogą mieć charakter bardziej ogólny – wszystko zależy od pary młodej.

Wiele osób pyta mnie jakiej długości powinny być podziękowania – moim zdaniem może to być kilka słów, kilka zdań, a nawet dłuższe wypowiedzi. Grunt, żeby wszystko płynęło z głębi serca i były po prostu szczere. Podczas przemówień nie powinniśmy wstydzić się łez, to naprawdę wzruszająca chwila i nie ma co się kryć ze swoimi uczuciami.

Podziękowania dla rodziców może wygłosić również wodzirej/DJ/członek zespołu. Nie oszukujmy się, nie każda panna młoda czy pan młody chce otwierać się przed tłumem gości. Nie każdy również lubi występować publicznie – dla osób z małym doświadczeniem może to być bardzo stresującym przeżyciem.

 

Przemowa wygłaszana przez wodzireja/DJ’a/członka zespołu może być oficjalna bez osobistych elementów związanych z rodzicami lub bardziej spersonalizowana. Osobiście jednak uważam, że wygłaszanie podziękowań dla rodziców przez DJ’a czy wodzireja mija się z celem i bardzo rzadko do tego dochodzi. Moja złota recepta dla wszystkich młodych i zestresowanych publicznym wystąpieniem par: podziękujcie tylko w kilku prostych słowach.

Przemowa i co dalej?

Oprócz sprecyzowania godziny i osób, które wygłoszą podziękowania, należy również ustalić – czy po przemowie, rodzicom zostaną wręczone kwiaty lub drobne upominki (np. kosze z prezentami, zdjęcia pary młodej w ramkach). Według mnie to kolejny bardzo miły akcent, którego nie należy pominąć. Podziękowania powinny zakończyć się dedykowaną piosenką dla rodziców – najczęściej młode pary proszą o „Cudownych rodziców mam” Urszuli Sipińskiej, chociaż muszę zaznaczyć, że w ostatnim czasie to się zmienia i przekrój piosenek jest coraz szerszy. Podczas trwania piosenki większość młodych par decyduje się na taniec ze swoimi rodzicami i teściami. Część młodych par tańczy wspólnie w kółeczku, część preferuje taniec w parach, zmieniając podczas utworu rodziców czy teściów. Dobrym rozwiązaniem jest również dedykowanie dwóch piosenek rodzicom/teściom, gdyż wtedy mamie, tacie, teściowej lub teściowi można poświęcić więcej czasu, porozmawiać i jeszcze raz, mniej publicznie, podziękować.

Podziękowania nie tylko dla rodziców!

Wiele młodych par oprócz lub zamiast podziękowań dla rodziców, decyduje się również na wyróżnienie innych członków rodziny czy przyjaciół. Coraz częściej nowożeńcy dziękują także dziadkom, chrzestnym, czy świadkom. Moim zdaniem jest to bardzo fajny pomysł, bo te osoby z reguły miały i mają duży wpływ na życie pana czy panny młodej.

 

Podziękowania dla rodziców to bardzo ważny punkt każdego wesela i według mnie to jedna z najpiękniejszych weselnych tradycji. Dlatego do podziękowań warto dobrze się przygotować, by były one niezapomnianą chwilą, którą wspominać przez całe życie będzie nie tylko młoda para, ale przede wszystkim rodzice.

 

ZAPRASZAM DO PRZECZYTANIA INNYCH ARTYKUŁÓW

MIN.

OCZEPINY WESELNE

PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

JAKĄ MUZYKĘ WYBRAĆ NA WESELE?

JAK WYBRAĆ DOBRY ZESPÓŁ LUB DJ’A NA WESELE?

Pozdrawiam!

DJ MW Maciej Wilkanowski



Zadzwoń lub Napisz


Sprawdź wolny termin.
Na spotkania umawiam się na terenie Warszawy lub Płocka, rozmowy przeprowadzam też w formie online.
Imprezy prowadzę najczęściej na Mazowszu, ale dojeżdżam na teren całej Polski.



DJMW Maciej Wilkanowski

Warszawa/Płock/ Mazowsze/Polska

mobile 507-138-024

mail: info@djmw.pl

Zadzwoń lub Napisz


Sprawdź wolny termin.
Na spotkania umawiam się na terenie Warszawy lub Płocka, rozmowy przeprowadzam też w formie online.
Imprezy prowadzę najczęściej na Mazowszu, ale dojeżdżam na teren całej Polski.



DJMW Maciej Wilkanowski

Warszawa/Płock/ Mazowsze/Polska

mobile 507-138-024

mail: info@djmw.pl